Holstein Canada

Education Award Winners


Young Leaders
 

Recognizing the achievements and awarding our young leaders is extremely important to Holstein Canada. Our young leaders are the future members and leaders of  our Association.

Holstein Canada is proud to offer various award and recognition programs aimed at applauding the efforts of young leaders in their academic achievements; having the ability to be a well-rounded individual and give back in their schools, communities, on-farm, and in their professional careers; for their efforts in the show ring; and for being great ambassadors of the Canadian dairy industry.

The Association is proud to offer the Education awards; Bovine Medicine awards; present the covenant President's Cup trophy at the TD Canadian 4-H Dairy Classic show; and select a winner of the Holstein Canada-Semex sponsored Australian exchange each year. We congratulate our young leaders in their tremendous contributions to not only our Association, but our industry and society as a whole!

Atlantic Provinces
2016 Michael Myatt-MacDonald Antigonish NS
2015 Hayley Wilson Whycocomagh NS
2014
2013 Bridget Wilson Whycocomagh NB
2012 Rianne Dykstra Moncton NB
2011 Alex Mackinnon Montague PEI
2010 Nicholas Brown Lower Cove NB
2009 William Vosman St. Andrews NS
2008 Nadine Brooks Sackville NB
2007 Jon Raymond
Dyskstra
Havelock NB
2006 Maryella Maynard Tyne Valley PEI


Western Provinces
2016 Maryje Bikker Barrhead AB
2015 Mark Sweetnam Winkler MB
2014
2013 Colby Peifer Saskatoon
SK
2012 Brittneu Schurmann Abbotsford
BC
2011 Lorene Vanderwal Abbotsford BC
2010 Kenton Linbenbach Balgonie SK
2009 Kelvin Frieson Morden NS
2008 Craig DeGroot Chilliwack NB
2007 Nicole Hylkema Chilliwack NB
2006 Kristen Vanerwal Enderby PEI


Québec
2016 Rosalie Dubois Saint-Flavien QC
2016 Valérie Bolduc Saint-Victor QC
2015 Laurie Laliberté Leclercville QC
2015 Mauranne Hébert Ste-Hélène-de-Kamouraska QC
2014 Laurence Boulet
Maggy Desrochers
St. Francois
Victoriaville
QC
2013 Cindy Jaton
Laurie Jacobs
Compton
Cap-Santé
QC
2012 Piere-Olivier Lehoux Saint-Elzéar QC
  Mathieu Rouleau Sait-Chrysostome QC
  Annick Michaud Saint-Philippe-De-Néri QC
2011 Christine Breton Norbertville QC
2010 Mélanie Boucher
Mélissa Perreault
Audet
Saint-Bernard-
de-Michaudville
QC
2009 Marc-André Dubois
Roxanne Montplaisir
Saint-Falvien
Trois Rivéres
QC
2008 Sarah Poulin Saint-Georges-
de-Beauce
QC
2007 Marie-Philip Brisson Sainte-Barbe QC
2006 Melissa Marcoux
Cindy Cyr
Saint-Elzéar-
de-Beauce
QC


Ontario
2016 Erica Sayles Paris ON
2016 Taylor Nelson Elmvale ON
2015 Derek Van de Walle St Marys ON
2015 Shaelyn Prins Corbyville ON
2014 Deanna Ringelberg
Dennis Catt
Troy
St. Thomas
ON
2013 Chantal Stoop
Craig LeRoy
Wainfleet
St. Eugene
ON
2012 Jennifer Charlton
Ron Groen
Brantford
Teeswater
ON
2011 Alan Nanne
Peter Spruit
Pakenham
Woodstock
ON
2010 Johnanthan Gord Alblas
Eric Martin
Branchton
Ripley
ON
2009 Mitchell Kieffer
Martina Pfister
Teeswater
Mitchell
ON
2008 Craig Templeton
Stephanie Warner
Kemptville
Hastings
ON
2007 Bertt Gamble
Kelly Haezle
Chatsworth
Mildway
ON
2006 Andrew Bennett
Jason Millen
Guelph
Omemee
ON